środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, bezproblemowej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy balustrady z PCV na plot i bramę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor kamieni na sztacheta plastikowe z Kartuzy na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy wielorakie kolory czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta plastykowe wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na sztachety plastykowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych upodobań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki i sztacheta plastykowe na plot i furtkę ze sztachetek wznosi się z głazów przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o nieregularnych układach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego następnego zespalał się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także glonami. Można temu zapobiec pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz