wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieodpowiednio konserwowane sztachety drewniane w mgnieniu oka się destruują i mogą nieodwracalnie zgubić swój dotychczasowy wdzięk oraz właściwości. Decydując się na używanie drewna na ogrodzenie wskazane jest poznać typy konserwacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas zdołamy upajać się jego pięknem przez długie lata.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna wypada rozpocząć od poprawnego oraz starannego przygotowania materiału na płot, bowiem od tego uzależniony jest wynik finalny naszych prac. Przed zastosowaniem artykułów do osłony oraz dekoracji sztachet z drzewa istotne jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga objawów biokorozji. Dopiero po zwieńczeniu obróbki drzewa na ogrodzenie zdołamy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku ascetycznego drewna ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu fachowego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i owadami. Gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed progresem biokorozji, należy nanieść następne preparaty, które zabezpieczą je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeśli chcemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy zastosować bezbarwny lakier do przeznaczeń zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu ustalonego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drzewo, zakonserwuje ogrodzenie od środka, jednakże nie wytworzy na jego powierzchni osłonowego filmu. Konserwowane w ów sposób płot pozostanie matowe oraz miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na doskonalszej i trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu maskuje płot przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drewna były trwałe należy przeznaczyć im mnóstwo uwagi oraz opieki.

Całkiem inaczej jest w przypadku ogrodzeń z plastiku. Ów wariant płotów jest w pełni wytrzymała na warunki atmosferyczne na skutek czego nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia wykonane z plastiku nie podlegają także biokorozji z tej przyczyny dogadzają swoim właścicielom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz